home mobile

csc logo long



 

MEN ELITE RESULTS

A/A No. UCI CODE NAME TEAM TIME DIFF
1 1 AUT19800308 KARL MARKT FELT OTZTAL X-BIONIC 1:58:36.210  
2 4 SUI19870718 FABIAN GIGER RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 1:59:13.190 36.980
3 3 CZE19861107 JAN SKARNITZL RIDER RUBENA BIRELL SPECIALIZED 1:59:45.167 1:08.957
4 9 GRE19860626 PERIKLIS ILIAS GREEK NATIONAL TEAM - PROTEK 2:00:19.001 1:42.791
5 2 CZE19850108 JAROSLAV KULHAVY SPECIALIZED FACTORY TEAM 2:00:20.733 1:44.523
6 46 CZE19852012 JIRI FRIEDL RIDER RUBENA BIRELL SPECIALIZED 2:00:36.016 1:59.806
7 13 AUT19790625 ALBAN LAKATA TOPEAK ERGON 2:00:39.564 2:03.354
8 57 FRA19740808 THOMAS DIETSCH TEAM BULLS 2:00:49.716 2:13.506
9 30 SWE19820602 MAGNUS DARVELL SWEDISH NATIONAL TEAM 2:01:13.585 2:37.375
10 15 BEL19850731 KEVIN VAN HOOVELS VERSLUYS-EVENZA 2:01:14.132 2:37.922
11 5 NED19900508 HENK JAAP MOORLAG RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:01:16.156 2:39.946
12 6 SWE19850504 EMIL LINDGREN RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:01:16.217 2:40.007
13 41 GER19850808 RENE TANN GERMAN NATIONAL TEAM 2:01:32.828 2:56.618
14 32 CZE19770322 MILAN SPENSY S&H SUPERIOR MTB TEAM 2:01:34.510 2:58.300
15 37 NED19890508 MARCO MINNAARD RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:01:39.816 3:03.606
16 18 CZE19840605 MATOUS ULMAN S&H SUPERIOR MTB TEAM 2:01:56.939 3:20.729
17 14 GBR19760607 OLIVER BECKINGSALE ENDURA MTB RACING 2:01:57.798 3:21.588
18 21 NED19880220 NIELS WUBBEN RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:02:24.424 3:48.214
19 8 AUT19801011 CHRISTOPH SOUKOP UNION RC HITEC TEAM 2:02:39.633 4:03.423
20 53 BEL19870824 TIM WYNANTS MILKA-TREK 2:02:40.463 4:04.253
21 73 NED19881209 IRJAN LUTTENBERG DUTCH NATIONAL TEAM 2:02:50.269 4:14.059
22 27 NED19830624 FRANK SCHOTMAN MPL SPECIALIZED MTB TEAM 2:03:22.593 4:46.383
23 65 SWE19850220 FREDRIK EDIN CYKLOTEKET 2:03:59.802 5:23.592
24 61 AUT19881002 SIMON SCHEIBER FELT OTZTAL X-BIONIC 2:04:17.604 5:41.394
25 17 BEL19890328 SEBASTIEN CARABIN VERSLUYS-EVENZA 2:04:28.881 5:52.671
26 70 CZE19850321 JIRI NOVAK S&H SUPERIOR MTB TEAM 2:05:23.038 6:46.828
27 40 EST19880409 MARTIN LOO   2:05:25.302 6:49.092
28 43 NOR19830225 OLE-CHRISTIAN FAGERLI   2:05:27.994 6:51.784
29 72 GER19820702 TIM BOHME TEAM BULLS 2:05:36.651 7:00.441
30 44 NOR19861017 OLA KJOREN TEAM FOCUS-DANICA 2:05:37.583 7:01.373
31 68 NED19780127 JEROEN BOELEN MILKA-TREK 2:05:39.107 7:02.897
32 20 BRA19890330 HENRIQUE AVANCINI DA SILVA ISD CYCLING TEAM 2:06:08.528 7:32.318
33 48 GBR19840730 LEE WILLIAMS WIGGLE 2:06:09.260 7:33.050
34 49 SWE19900821 OLOF JONSSON SWEDISH NATIONAL TEAM 2:06:12.143 7:35.933
35 7 JPN19850820 KOHEI YAMAMOTO ANCHOR 2:06:21.865 7:45.655
36 60 NED19890602 TIM LEMMERS RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:06:30.975 7:54.765
37 47 GER19760625 TORSTEN MARX GERMAN NATIONAL TEAM 2:07:01.716 8:25.506
38 84 RUS19890228 MIKHAIL BARYSHNIKOV PRIMORSKIY DISTRICT 2:07:25.087 8:48.877
39 29 FIN19840329 JUKKA VASTARANTA MILKA-TREK 2:07:26.905 8:50.695
40 77 RUS19901204 TIMOFEI IVANOV PRIMORSKIY DISTRICT 2:07:32.131 8:55.921
41 23 USA19810815 ADAM CRAIG RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM 2:07:50.490 9:14.280
42 35 DEN19800108 KLAUS NIELSEN GIANT DENMARK 2:08:00.868 9:24.658
43 67 RUS19910415 IVAN SMIRNOV PRIMORSKIY DISTRICT 2:08:13.976 9:37.766
44 78 SWE19891206 ALEXANDER VINCENT BLOMQVIST ALINGS?S SPORTSCLUB 2:08:33.022 9:56.812
45 83 BEL19901004 JONAS DE BACKER Rocky Roads Orbea 2:08:58.624 10:22.414
46 16 NED19820515 JELMER PIETERSMA MILKA-TREK 2:09:18.335 10:42.125
47 103 DEN19920606 JONAS PEDERSEN HMTBK 2:09:38.101 11:01.891
48 26 RUS19811026 MAXIM GOGOLEV LENINGRAD REGION 2:10:07.181 11:30.971
49 71 GER19890405 ANDY EYRING GERMAN NATIONAL TEAM 2:10:27.187 11:50.977
50 39 SUI19870703 LUKAS KAUFMANN EASTON ROCKETS 2:10:28.486 11:52.276
51 76 NED19900108 ERIK GROEN DUTCH NATIONAL TEAM 2:10:35.787 11:59.577
52 85 GER19900329 SIMON STIEBJAHN TEAM BULLS 2:10:57.619 12:21.409
53 88 GBR19850130 CHRIS ANDREWS ORANGE MONKEY/CANNONDALE 2:10:58.937 12:22.727
54 36 BEL19840413 NICOLAS VERMEULEN VERSLUYS-EVENZA 2:11:06.752 12:30.542
55 66 UKR19900515 MYKHAYLO BATSUTSA   2:11:07.963 12:31.753
56 74 NOR19900715 HENRIK KIPPERNES TEAM FOCUS-DANICA 2:11:09.752 12:33.542
57 75 RUS19830105 IVAN SELEDKOV   2:11:26.956 12:50.746
58 89 GER19900513 MARCEL BRAUN EASTON ROCKETS 2:11:29.053 12:52.843
59 51 RUS19870629 EVGENY NIKOLAEV PRIMORSKIY DISTRICT 2:11:58.511 13:22.301
60 22 NED19760514 BAS PETERS MEERIDA COMBEE 2:12:40.024 14:03.814
61 90 GER19910725 GLUTH MARTIN TEAM BULLS 2:12:42.254 14:06.044
62 10 POL19900311 MAREK KONWA MILKA-TREK 2:13:14.640 14:38.430
63 104 RUS19911205 ALEKSEY LEONTYEV   2:15:03.930 16:27.720
64 52 SWE19880202 MATTHIAS WENGELIN SWEDISH NATIONAL TEAM 2:15:08.583 16:32.373
65 64 RUS19900116 PAVEL PRYADEIN   2:15:11.792 16:35.582
66 109 RUS19840808 ANTON GOGOLEV IMPULS 2:15:12.590 16:36.380
67 79 RUS19900828 ANATOLY GRAVILOV   2:15:16.546 16:40.336
68 38 ITA19890807 NICOLAS JEANTET ISD CYCLING TEAM 2:16:17.163 17:40.953
69 59 KOR19840207 SANG HOON NA TEAM BILCO 2:17:51.508 19:15.298
70 80 AUT19911113 MARKUS PREIS WSA GREEN TEAM AUSTRIA 2:18:34.980 19:58.770
71 92 GBR19920825 BEN ROFF ORANGE MONKEY/CANNONDALE 2:19:31.216 20:55.006
72 106 UKR19920321 ANTON LIUBYI   2:21:00.307 22:24.097
73 91 GBR19830621 PAUL BEALES ORANGE MONKEY/CANNONDALE 2:22:03.904 23:27.694
74 42 JPN19870515 SEYIA HIRANO ANCHOR 2:22:11.284 23:35.074
75 86 RUS19730407 VICTOR TROKHIN Moskou region 2:24:02.116 25:25.906
76 102 GER19890226 JOHANNES KOELZE TEAM CMTB 2:24:37.376 26:01.166
77 56 GER19900601 MARCEL FLESCHHUT GERMAN NATIONAL TEAM 2:27:51.664 29:15.454
78 55 GER19890313 FELIX EUTENEUER GERMAN NATIONAL TEAM 2:28:15.121 29:38.911
79 81 JPN19821015 KAZUHIRO YAMAMOTO CANONDALE JPN 2:29:13.911 30:37.701
80 101 GER19881007 MARIO WAIBEL TEAM CMTB 2:29:43.765 31:07.555
81 87 RUS19781207 RUSLAN GRITSAN Moskou region 2:31:26.321 32:50.111
82 99 RUS19921222 ILYA DYSHAKOV   2:32:16.807 33:40.597
83 100 RUS19920126 DENIS KHOBOTOV   2:32:17.889 33:41.679
84 110 ROU19800403 DANIEL-MARIUS ROSIORU   2:38:53.279 40:17.069
85 95 CYP19820313 PANTELIS CHRISTOFOROU AGIOS MNASON 2:44:58.249 46:22.039
86 97 CYP19881214 SAVVAS PETROU HRAKLITOS 3:46:34.384 1:47:58.174
87 96 CYP19920529 AGGELOS KIRIAKOU AGIOS MNASON 4:09:53.909 2:11:17.699
DNF 98 BEL19920817 FABRICE MELS Rocky Roads Orbea DNF  
DNS 11 UKR19800315 SERGJI RYSENKO ISD CYCLING TEAM DNS DNS
DNS 12 SUI19890514 THOMAS LITSCHER FELT OTZTAL X-BIONIC DNS DNS
DNS 24 UKR19820116 OLEKSANDR GERASHENKO ISD CYCLING TEAM DNS DNS
DNS 25 GER19760824 STEFAN SAHM TEAM BULLS DNS DNS
DNS 28 NED19880704 JELMER JUBBEGA RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM DNS DNS
DNS 33 UKR19901123 DMYTRO TITARENKO ISD CYCLING TEAM DNS DNS
DNS 34 GRE19860512 GEORGIOS PATTES GREEK NATIONAL TEAM - PROTEK DNS DNS
DNS 45 CYP19910413 MICHALIS KITIS POL DNS DNS
DNS 50 GRE19900401 ALEXIOS KOKOVIKAS GREEK NATIONAL TEAM DNS DNS
DNS 62 CYP19910103 KIRIAKOS SKETTOS OMONOIA DNS DNS
DNS 63 CYP19890225 TIMOTHEOS SKETTOS Sporting Club Lemesos DNS DNS
DNS 94 RUS19900718 ALEXEY KUZMENKO PRIMORSKIY DISTRICT DNS DNS
DNS 105 LIB19800415 SALAH RABAH   DNS DNS
DNS 107 LIB19770815 ZAHER EL HAGE   DNS DNS
DNS 108 LAT19780418 VLADISLAVS NEROZNAKS P.O.L DNS DNS
DNS 19 CYP19861031 MARIOS ATHANASIADES OMONOIA DNS DNS
DNS 31 CYP19890731 VASILIS ADAMOU OMONOIA DNS DNS
DNS 54 SWE19890204 MATTIAS NILSSON SWEDISH NATIONAL TEAM DNS DNS
DNS 58 CYP19851211 GIORGOS FATTAS LIMASSOL SPORTING CLUB DNS DNS
DNS 93 GRE19920729 ANTONIADES DIMITRIOS GREEK NATIONAL TEAM DNS DNS

 

 

WOMEN ELITE RESULTS

A/A No. UCI CODE NAME TEAM TIME DIFF
1 151 DEN19840322 ANNIKA LANGVAD EASTON ROCKETS 2:04:15.148  
2 159 NOR19821125 LENE BYBERG SPECIALIZED FACTORY TEAM 2:08:18.262 4:03.114
3 155 GER19851216 ELISABETH BRANDAU CENTRAL HAIBIKE 2:10:12.943 5:57.795
4 154 SLO19800311 BLAZA KLEMENCIC FELT OTZTAL X-BIONIC 2:10:17.649 6:02.501
5 156 GER19860506 ANJA GRADL GERMAN NATIONAL TEAM 2:11:12.370 6:57.222
6 174 GER19871219 SILKE SCHMIDT GERMAN NATIONAL TEAM 2:13:02.351 8:47.203
7 157 JPN19790913 RIE KATAYAMA SPECIALEZED JPN 2:14:02.472 9:47.324
8 160 NED19910501 ANNE TERPSTRA MPL SPECIALIZED MTB TEAM 2:14:23.856 10:08.708
9 158 NED19781226 LAURA TURPIJN DUTCH NATIONAL TEAM 2:15:48.542 11:33.394
10 169 RUS 19910426 EKATERINA ANOSHINA PRIMORSKIY DISTRICT 2:15:49.801 11:34.653
11 153 SVK19760204 JANKA STEVKOVA CK EPIC DOHNANY 2:15:50.405 11:35.257
12 170 GER19810616 MELANIE SPATH CYCLEWAYS 2:17:50.101 13:34.953
13 194 SWE19840214 ANN BERGLUND   2:18:46.828 14:31.680
14 191 UKR19921102 IANA BELOMOYNA   2:20:18.001 16:02.853
15 163 EST19830222 MAARIS MEIER NISSAN PROSHOP TEAM 2:20:44.599 16:29.451
16 184 USA19740604 KRISTA PARK CANNONDALE/NOTUBES 2:20:59.640 16:44.492
17 189 GER19920411 HELEN GROBERT GERMAN NATIONAL TEAM 2:21:18.380 17:03.232
18 175 NED19830103 NICOLETTA DE JAGER RIJWIELPALEIS MOUNTAINBIKE TEAM 2:23:15.666 19:00.518
19 179 GER19820524 TATJANA DOLD EASTON ROCKETS 2:23:54.864 19:39.716
20 181 SWE19900416 EMMY THELBERG SWEDISH NATIONAL TEAM 2:24:07.771 19:52.623
21 173 SUI19910501 MICHELLE HEDIGER FISCHER-BMC 2:27:04.002 22:48.854
22 164 AUT19840124 MARIA OSL FISCHER-BMC 2:28:03.252 23:48.104
23 168 HUN19831102 DOSA ESZTER Vitalitas SE 2:28:58.940 24:43.792
24 172 GER19910105 MONA EIBERWEISER GERMAN NATIONAL TEAM 2:29:12.806 24:57.658
25 186 NED19820707 ANNEKE BEERTEN MILKA-TREK 2:30:38.146 26:22.998
26 190 UKR19920308 MARTA TERERSHCHUK   2:31:05.447 26:50.299
27 177 SWE19740130 ASA ERLANDSSON SWEDISH NATIONAL TEAM 2:31:42.960 27:27.812
28 178 UKR19900928 VIKTORIYA SULTANOVA C.C. ROMA 2:33:24.719 29:09.571
29 182 GER19890717 NADINE RIEDER GERMAN NATIONAL TEAM 2:34:27.477 30:12.329
30 165 RUS19800711 ELENA GOGOLEVA LENINGRAD REGION 2:35:39.964 31:24.816
31 176 NED19910412 ROZANNE SLIK FEENSTRA BIKE TEAM 2:38:59.258 34:44.110
32 187 SVK 19920615 MICHAELA MALARIKOVA CK SKI BIKE BRATISLAVA 2:39:21.704 35:06.556
33 166 BEL19830328 GITHA MICHIELS TREK KMC TRADE TEAM 2:48:19.412 44:04.264
34 185 GBR19801021 NATASHA BARRY PROGRESSION FITNESS 2:48:43.153 44:28.005
35 188 MTA19771009 STEPHANIA MAGRI SQUADRA DONNE 2:50:25.742 46:10.594
36 171 ISR19800501 IDIT SHUB CITY CYCLING CLUB 2:50:33.069 46:17.921
37 183 LAT19801005 JELENA PETROVA   3:14:35.698 1:10:20.550
DNS 161 UKR19870215 NATALIYA KROMPETS ISD CYCLING TEAM   DNS
DNS 162 UKR19900828 ALLA BOYKO ISD CYCLING TEAM   DNS
DNS 167 RUS19830915 OXANA RYBAKOVA     DNS
DNS 180 DEN19770803 KRISTINE N?RGAARD HMTBK   DNS
DNS 192 CYP19810822 DEMETRA ANTONIOU     DNS
DNS 193   ANDRIA CHRISTOPHOROU     DNS

 

 

 

We Support:

 
 
  wheels4life banner  
 

Main Sponsor:

 
 
  Cyprus in your heart  
Like us on Facebook
 

Co-Organised by:

 
     
 

Sponsors:

 
  Atlantic Insurance   Hellenic Bank  
     

 

Media Sponsors:

 
     

 

Supporters: